Proč klesl Manchester United tak hluboko? Výrazný kus viny má na triku Ed Woodward

Během mnohaletého působení v pozici předsedy Manchesteru United udělal Ed Woodward řadu velkých chyb. Které byly ty nejviditelnější?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zajímavý pohled na éru, kdy rudé ďábly vedl z pozice předsedy Ed Woodward, nabídl Collin Millar z Mirroru: Než se stal generálním ředitelem Manchesteru United, klub vyhrál v Premier League během sedmi let pět titulů a dvakrát mu utekl dohromady o jeden bod. V následných devíti sezónách zaostali United za tituly dohromady o 209 bodů. To je jeho dědictví.

Kdo vystřídá Sira Alexe?

Kde tedy nasekal Woodward hlavní chyby? První z nich byla nepřipravená změna trenéra po odchodu Sira Alexe Fergusona (2013). David Moyes nebyl první ani druhou volbou (Pep Guardiola a José Mourinho), přesto dostal po konci v Evertonu šestiletou smlouvu. Navíc na Old Trafford nastoupil až na začátku července.

iZdroj fotografie: Depositphotos

 „V tu chvíli už unikly přestupy jako Thiago, ale hlavně nebyl připraven systém pro tým. Trenéra je dobré podepsat co nejdříve. Nefunguje to tak, že stačí, když přijde na první den a začne trénovat. Nový trenér už může tři měsíce analyzovat tým, vymýšlet strategii a detailně poznávat schopnosti hráčů. Můžete vidět až dva roky dozadu a mít jasnou představu o každém hráči a věřte, že trenéři to dělají (Ten Hag například). Nedat Moyesovi dva měsíce navíc byla velká chyba,“ vysvětlil na svém twitterovém účtu Jakub Dobiáš, který se zaměřuje na datovou analýzu.

Woodward také potvrdil, že nerozumí fotbalu, taktice nebo jednotlivým schopnostem hráčů. To se projevilo nejen v poslední sezóně, kdy týmu chyběl defenzivní záložník, ale i na začátku Moyesova působení. Týmu chyběla kreativní osmička. Carrickovi bylo 31 let, Fletcher a Cleverley jsou jiní hráči. Moyes chtěl Fabregase. Klub málem podepsal perfektního Thiaga, ale ve finále přišel Fellaini (silová desítka) a Mata (technická desítka). Jaký fotbal chtěli hrát?“ napsal zakladatel analytické společnosti 11Hacks.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Trpělivost s Davidem Moyesem mělo vedení Red Devils jen necelou sezónu. U jeho nástupce opět Woodward zopakoval chybu. Luis van Gaal také nedostal čas na to, aby se mohl připravit. Nizozemec, který nastavil filozofii v Ajaxu, Alkmaaru, Bayernu nebo Barceloně, se měl o totéž postarat v Manchesteru United.

Když to začalo šlapat, dostal Van Gaal padáka

„Jeho první myšlenka byla vymazat vše a začít od úplného začátku. Systém byl náročný a chtělo to čas. Neustále opakoval „trust the proccess“. Ale Woodward nerozumí, že filozofii trvá zavést dlouho a i když tým začal vypadat ke konci velmi dobře a konečně se opravil útok, Van Gaala vyhodil. A udělal nejstupidnější tah. Mourinho nesplňoval žádnou filozofii a vypadalo to, že už nestačí takticky. I poslední pilíř kultury United – dávání šanci mladým hráčům – šel do háje,“ rozebral přešlapy Woodwarda Jakub Dobiáš.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ředitel anglického velkoklubu celkově nerozuměl jeho potřebám. Zatímco United měli v akademii Marcuse Rashforda, podepsali Martiala a Depaye. Všichni tři jsou přitom extrémně podobné typologie. Další kapitolou samou pro sebe byly kontrakty „za odměnu“. Chcete příklad? Třeba nové smlouvy Lingarda, Maty, Jonese nebo Andrease.

Ole Gunnar trenérem

„Stejně vypadalo prodloužení Mourinha. I přesto, že se mu ve třetí sezóně nedařilo, klub mu prodloužil smlouvu o další 2 roky. Po vyhození Moua na poslední dva měsíce United uvolnili bývalou hvězdu Solskjaera. Trenéra, který by nedostal pozici v žádném jiném klubu Premier League a neměl taktické schopnosti konkurovat nejlepším. A stalo se to nejhorší,“ doplnil Dobiáš.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bývalý útočník odmítl otázky týkající se jeho herního stylu s tím, že se neřídí žádnou zastřešující filozofií. „Fotbal je jednoduchá hra a je to o tom dělat správná rozhodnutí a být v týmu. Někdy se příliš zahledíme do všech složitostí. Je to vášeň, je to touha. Můžete mluvit o všem možném, na papíře to vypadá hezky,prohlásil Ole Gunnar Solskjaer.

Pod vedením Nora United vyhráli 14 z prvních 17 utkání. „Výkonnost týmu byla ale na úrovni pátého týmu. Měli jen momentum a velkou dávku štěstí. Solskjaer ale zapůsobil natolik, že dostal tříletý kontrakt. Z následujících 12 zápasů vyhrál dva,“ ohlédl se za působením Solskjaera český datový analytik.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když pak do klubu přišel na začátku loňského prosince Ralph Rangnick pojmenoval perfektně, co je s klubem špatně, kde jsou nejslabší místa a jak opět vybudovat kulturu a správný proces. Jeho hodnocení bylo ale spojeno s výkonností týmu, který neměl mentalitu ani kulturu. Místo přepnutí na jiný koncept se tým stal horší verzí stejného systému.

Na papíře to vypadá dobře

Jakub Dobiáš také poukázal na to, že United často dělají přestupy, které vypadají dobře na papíře. Při detailním ohledání ovšem vyskáče velké množství ALE. Dalot, Lindelöf, Van Bissaka a Maguire neseděli do aktuálního systému, Bailly měl zranění, Sanchez přišel o motivaci a Di María neseděl do kultury,“ upozorňuje ředitel společnosti 11Hacks.

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články