Ničí přestupy za miliardy fotbal? Naopak. Jen jejich zásluhou může růst

KOMENTÁŘ: Necelých 57 miliard korun. Takovou částku zaplatily v létě kluby anglické Premier League za posílení svých kádrů. Jen zdánlivě šílená částka však pomáhá fotbalu růst.

i Zdroj fotografie: Manchester City, SK Slavia Praha
                   

Za pražskou Slavii odchytal téměř dvě stovky utkání a slavil v jejím dresu sedm mistrovských titulů. Legendární brankář František Plánička patřil k nejlepším gólmanům své generace a po právu je dodnes oceňován jako kapitán stříbrného mužstva z Mistrovství světa v roce 1934. Během kariéry zažil čtyři otřesy mozku, zlomeninu žebra, natrženou ledvinu, dvě zlomeniny ruky, vyražené zuby a v závěru svého působení mezi třemi tyčemi také operaci kyčle.

Přesto si po kariéře nemohl užívat zdánlivých peněz a slávy vykoupených těžkou dřinou a zdravotními problémy. Plánička nadále zůstal zaměstnaný jako úředník penzijního ústavu až do důchodového věku. Dnes jde o velmi romantizovanou představu sportu. Právě peníze totiž vnesly do fotbalu pravou profesionalizaci. A s ní přišel také kýžený rozvoj hry samotné, která se stala celokulturním fenoménem.

iZdroj fotografie: SK Slavia Praha

Fotbal se s vývojem společnosti stal jedním z tahounů zábavního průmyslu. Jenže na rozdíl od tradičních forem dnešní zábavy dokáže přirozeně a nenásilně motivovat mladé chlapce a dívky k pohybu. Následně mohou u počítačové hry FIFA snít o umu, který předvádí virtuální hráč a pokoušet se jej napodobit na hřišti. Jen peníze jsou důvodem, proč je současný fotbal stále atraktivním sportem pro velké masy.

Guardiola by měl problémy

Trenérský um Pepa Guardioly by se jen velmi těžko mohl projevit před sto lety. Dnešní kouč Manchesteru City by tehdy musel počítat jen s výběrem místních mladíků, kteří by nemuseli zapadat do jeho mistrných plánů. Trpěla by pravděpodobně také samotná sportovní úroveň vinou nízké mládežnické základny. Naopak vášeň by zůstala. Tu však vidíme i dnes od okresního přeboru po Premier League.

iZdroj fotografie: FC Barcelona

Současnou motivací se však nestalo jen vítězství. Každý malý kluk může toužit po hře mezi těmi nejlepšími, která mu zároveň zajistí lístek do lepšího světa. Svým umem může naplnit svůj sen o zlomení sociálních bariér a finančním zajištění jak sebe, tak své rodiny. Svůj vliv na společnost navíc může využít i dalšími způsoby. Skvělým příkladem je útočník Manchesteru United Marcus Rashford, který se významnou měrou podílí na kampaních proti hladovění.

Fotbal a zaměstnanost

Celý tento kolos je však možný jen díky spojení čistého sportu s průmyslem. Komfortnější stadiony, vysoké platy i v nižších ligách, širší mládežnické základny, lepší zdravotní péče sportovců. Peníze ve fotbale zdaleka nejsou zlem. Fotbalový průmysl zaměstnává stovky tisíc lidí přímo. Další miliony pak nepřímo. Má vliv na návštěvnost hospod, obsazenost parkovišť, podobu žurnalistiky žurnalistiku nebo textilní průmysl a řadu dalších oborů. Miliardy utracené na přestupovém trhu se tak mohou zdát přehnané. Ve skutečnosti jsou však jen palivem sportovní formy zábavního průmyslu.

Ničí fotbal peníze?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články