Nejhorší akvizice v dějinách Baníku Ostrava? Talent Tottenhamu přišel za podivných okolností, naposledy hrál ve čtvrté belgické lize

Jeho příchod na Bazaly je dodnes opředen řadou otazníků. Faktem však zůstává, že kolumbijský útočník Victor Zapata Caicedo je jednou z nejhorších akvizic v historii ostravského Baníku.

i Zdroj fotografie: Archiv Victora Zapaty-Caiceda
                   

Rodák z kolumbijského města La Paila zamířil do Evropy v pouhých dvanácti letech, kdy si jej vyhlédnul anglický Tottenham Hotspurs. Mladík s přezdívkou Zázračné dítě působil také v juniorských týmech Blackburnu Rovers a Sunderlandu, přesto se mu dlouho nedařilo udělat pomyslný další krok a prosadit se v seniorském fotbale. Nejprve neuspěl na zkoušce v Portsmouthu, hrajícím čtvrtou ligu, posléze ani v konkurenčním Scunthorpe United.

V létě 2014 si jej pak vyhlédnul tehdejší přestupový manažer Baníku David Balda a tehdy devatenáctiletý Kolumbijec tak přijel do Ostravy na zkoušku. Ve dvou přípravných utkáních však tehdejšího trenéra Martina Svědíka nepřesvědčil a zamířil zpět do Anglie. „Bylo znát, že Victor Zapata neměl takový pohyb, jaký bychom od útočníka potřebovali,“ komentoval tehdy jeho výkon ostravský kouč. O to větším překvapením bylo, když po lednové výměně trenéra podepsal s klubem smlouvu na čtyři a půl roku.

iZdroj fotografie: Archiv Victora Zapaty-Caiceda

Nový kouč na lavičce slezského klubu Petr Frňka věřil, že tandem dravého útočníka a zkušeného kanonýra Milana Baroše může na soupeře platit. „Victor Zapata je mladý útočník, pro mě ale je útočníkem číslo jedna Milan Baroš. Mladý kluk vedle něj může vyrůst, to je podle mého názoru dobrý záměr,“ prohlásil. A spokojenost neskrýval ani přestupový manažer Balda, podle kterého nové vedení vidělo v Zapatovi velký příslib do budoucna.

Má velký potenciál, tvrdil přestupový manažer

Již tenkrát nás zaujal svými silovými a střeleckými dispozicemi, nicméně tehdejší realizační tým se jej nakonec rozhodl neangažovat. Oproti tomu nový realizační tým vidí v tomto hráči velký potenciál, překážkou nyní navíc nebude ani jazyková bariéra,“ uvedl. Sám Zapata věřil, že Baník je pouze prvním krokem v bohaté kariéře. Přesto vyvolávalo řadu otazníků, proč rychlonohý Kolumbijec neuspěl jak v týmech nižší anglické ligy, tak na zkoušce před několika měsíci.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Victor Zapata Caicedo

Přesto titulky článků zaplňovalo jeho jméno s přídomkem juniora z Tottenhamu. „Spurs mi pomohli stát se hráčem, jakým jsem dnes. Hodně jsem se tam naučil. Dokonce jsem i několikrát trénoval s prvním týmem, ale prosadit se v něm je nesmírně těžké, neboť konkurence je opravdu veliká. Každopádně stále sním o tom, že si jednoho dne Premier League zahraju,“ prohlásil v prvním rozhovoru pro ostravské fanoušky.

Brzy se však ukázalo nejen to, že mladý Kolumbijec nemá kvalitu na základní sestavu ostravského Baníku. Zapata nevyčníval ani v juniorské lize a bylo jasné, že jeho bilance 57 minut ve třech utkáních nejvyšší soutěže narůstat nebude. Po pouhém půlroce zkoušel štěstí v polských Katovicích, ale ani za tamní celek z druhé nejvyšší soutěže o něj zájem neprojevil. V březnu 2016 pak zamířil do celku Welling United, hrající šestou nejvyšší anglickou ligu.

Neuspěl ani ve čtvrté belgické lize

Výraznější stopu neudělal ani v druholigovém kolumbijském Atlético Cali a nebo belgickém KRC Gent-Zeehaven hrajícím čtvrtou ligu a déle než rok čeká na nové angažmá. Je otazníkem, proč ostravský Baník nabízel nezkušenému Kolumbijci dlouholetou smlouvu přesto, že dříve na testech neuspěl a na kolik šlápnutí vedle ze strany tehdejšího managementu slezský klub přišlo. Faktem zůstává, že Zapata vévodí seznamu nejhorších posil, které si kdy na Bazalech zahrály.

Zdroj: HITC, Transfermarkt, Synot Liga, Scunthorpe Telegraph, FCB, FCB, FCB, FCB

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Jak se zachovat, když potkáte vojenskou kolonu na silnici? Určitě nedělejte tyto chyby, které dělá téměř každý
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Německo postavilo vlastní tank A7V v reakci na britské a francouzské stroje. Měl velké potíže s pohybem v nerovném terénu
Události247.cz
Události247.cz
Finsko se nemůže dočkat přijetí do NATO. Zemi to ale nakonec může přinést větší riziko
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Spojené státy chtěly odstřelit měsíc jadernými zbraněmi, odhalily nově zveřejněné dokumenty. Důvod je bizarní