Kvůli pražské Spartě odmítl nabídky z Belgie i Itálie. Na Letné si však zahrál jen třikrát

                   

V lednu uplyne pět let od nepodařeného hostování Josefa Hušbauera v italském Cagliari Calcio. Tehdy pětadvacetiletý ofenzivní záložník patřil mezi hvězdy a tahouny pražské Sparty, v předešlé sezóně se trefil osmnáctkrát a jeho ztráta znamenala pro Letenské velkou ránu. Právě proto přivedli mladého albánského reprezentanta Herolinda Shalu, který hned po přestupu oblékl prestižní ‚desítku‘ na zádech. Ač jen třikrát.

Polská Legia Warszawa, belgický Standard Liège nebo italský FC Janov a Empoli. Dvaadvacetiletý Herolind Shala byl po konci smlouvy v norském Odds BK takřka na roztrhání. V tamní nejvyšší soutěži nastupoval pravidelně od devatenácti, prošel takřka všemi mládežnickými reprezentacemi a norská média mu předvídala zářivou budoucnost.

V předešlé sezóně byl jasným tahounem provinčního norského klubu, se kterým poprvé za jedenáct let skončil na příčkách, zajišťující účast v evropských pohárech. Navíc byl vyhlášen nejlepším hráčem mužstva a i proto se mohl rozhodovat mezi velkokluby. Rozhodl se pro postupnou cestu skrze pražskou Spartu a ta ho proto v únoru 2015 vítala jako zvučnou posilu.

i(zdroj fotografie: PxHere)

„Byla to trochu změna oproti v Norsku, ale času na sehrání jsme měli dost. Teď už všechno celkem dobře funguje. Vyhovuje mi moje pozice pod hrotem, rozumím si s Lafatou, který hraje vpředu. A vyhovím si i s dalšími hráči kolem mě: s Dočkalem, Matějovským,“ hlásil po zimní přípravě a věřil, že je ideální náhradou za produktivního Hušbauera. „Proč by se mi to nemohlo povést? Střílet góly umím, je to jedna z mých předností. Věřím, že v tomhle ohledu Hušbauera budu schopný zastoupit, možná i předčit,“ uvedl.

Za Spartu však nastoupil pouze třikrát, vinou zdravotních problémů vynechal šest kol a zpět do základní sestavy se již nedostal. V zimě se navíc z nepovedené italské mise vrátil Josef Hušbauer a Shala začal být nepotřebným. Proto se vedení klubu rozhodlo poslat jej na roční hostování do Slovanu Liberec, kde konečně ukázal, proč o něj stály velkokluby.

iHerolind Shala (s číslem 5) patří spolu s Milotem Rashicou mezi hlavní hvězdy kosovské reprezentace. (zdroj fotografie: Globe Media/Reuters)

S Libercem se dokázal kvalifikovat až do základní skupiny Evropské ligy, kde nastoupil ke všem utkáním. Svou kvalitu ukazoval i v lize, kde v 23 utkáních nasbíral šest branek a dvě asistence. Ani to však tehdejšího kouče Zdeňka Ščasného neuspokojilo a mladý Albánec, který dnes reprezentuje Kosovo, tak zamířil opět hostovat – tentokrát do turecké Kamispasy.

Za ni odehrál sedmnáct utkání a vrátil se zpět na Letnou, kde trénoval s juniorským týmem. V srpnu 2017 pak zamířil do dánského Lyngby a jeho sparťanská pouť tak skončila předčasně. Dnes osmadvacetiletý Shala působí opět v Norsku, hraje za Vålerengu a pravidelně nastupuje i za národní mužstvo. Na nabídky z Belgie a Itálie však může jen vzpomínat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Jak se zachovat, když potkáte vojenskou kolonu na silnici? Určitě nedělejte tyto chyby, které dělá téměř každý
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Německo postavilo vlastní tank A7V v reakci na britské a francouzské stroje. Měl velké potíže s pohybem v nerovném terénu
Události247.cz
Události247.cz
Finsko se nemůže dočkat přijetí do NATO. Zemi to ale nakonec může přinést větší riziko
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Spojené státy chtěly odstřelit měsíc jadernými zbraněmi, odhalily nově zveřejněné dokumenty. Důvod je bizarní