Koubek rozbíjí plzeňský beton. Chceme více útočit, asi i presovat, přiznal trenér. Co řekl o změně rozestavení a roli Vlkanovy?

Změna rozestavení, více napadání nebo jiné role hráčů. To jsou inovace, které přinesl trenér Miroslav Koubek do Plzně. Co řekl o Vlkanovovi?

i Zdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň
                   

Jaro Viktorii vůbec nevyšlo, což nakonec vyústilo ve změnu trenéra. Michala Bílka vystřídal ostřílený Miroslav Koubek, který dostal jasný úkol: vytáhnout Plzeň z krize. „Když jsem byl vybrán, bylo naprosto jasné, že se s tím musí něco udělat. Nechci to úplně analyzovat, zkoumat. Prostě se to stalo, velký pokles mě překvapil,“ uvedl jedenasedmdesátiletý kouč v rozhovoru pro Plzeňský deník.

Koubek: Chceme více útočit

Zkušený stratég, který v roce 2015 dovedl Plzeň k titulu, chce praktikovat jiný fotbal než Západočeši předváděli pod Bílkem. S tím je spojená i změna rozestavení. „Trošku se snažíme přeorganizovat herní schéma, možná to víc vysunout. Chceme víc útočit, asi i presovat, ale musíme dávat pozor i v defenzivě. Dáme šanci i hráčům, kteří dostávali méně prostoru,“ prozradil Koubek.

iZdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň

Se soupiskou je trenér Viktorie spokojený. Vůbec jsem nepožadoval příchod nějakého ofenzivního hráče. Tady je na českou ligu balík skvělých fotbalistů. Když už se o tom bavíme, tak jsme trošku chtěli zvýšit konkurenci ve středu hřiště. Vrátil se Pavel Šulc, k tomu přišel Ibra Traoré ze Slavie. V tuto chvíli je to dostačující. Možná lehce poddimenzované jsou zadní řady. Ale věřím, že to zvládneme, i když možná nějakými chytrými zatáčkami,“ připomněl Miroslav Koubek zdravotní trable obránců.

Zranění Havla? Kouč nepanikaří

Dlouhá rekonvalescence po operaci čeká Milana Havla. „Vážné zranění Milana Havla naše plány výrazně ovlivnilo, ale nepanikařím, i když vypadl hodně klíčový hráč, mohl hrát napravo i nalevo. Ale poradíme si, máme tam Cadua, Řezníka, Holíka, máme i leváky Jemelku, Sýkoru, Mosqueru. Relativně je to stále v pořádku,“ podotkl Koubek.

iZdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň

Jenže na marodce jsou i další beci. „Zranil se Pernica, odešel Kaša, v přípravě si navíc pochroumal rameno Filip Čihák. Kde hned brát? Proto jsme zareagovali a ze druhé ligy z Vyškova přišel Sampson Dweh. Uvědomujeme si, že to je v napnutém stavu,“ zmínil Miroslav Koubek. K dispozici také stopera Robina Hranáče, který se vrátil z hostování v Pardubicích. „Je tady ještě mladý Paluska, velký talent, nebo Jemelka, i když teď hraje víc zleva,“ doplnil zkušený trenér.

Boj o místa vrcholí

Start nové sezony se rychle blíží. Příští sobotu (22. července) zamíří Hejda a spol. k ligové premiéře do Teplic. Úvodní zápas 2. předkola Konferenční ligy s Dritou čeká Plzeň o pět dní později. V přípravě před sebou mají Viktoriáni již jen generálku s FC Kodaň (14.7. na 3×45 minut). Miroslav Koubek nemá ještě úplně jasno o tom, kdo začne sezonu v základní sestavě. Šest, sedm článků sestavy asi jo, ale nejsem stoprocentně rozhodnutý. Ještě máme před sebou generálku a celý týden před ligovou premiérou v Teplicích. Může se stát spousty věcí,“ tuší Koubek.

iZdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň

Jedno jméno je ovšem jisté. „Kapitán Lukáš Hejda, o něm nemůže být žádná debata. Ale pak budeme ještě hledat, nic není rozhodnuté,“ řekl trenér. Hodně variant se mu nabízí ve středu hřiště (Traoré, Kalvach, Vlkanova, Květ nebo Šulc). „Věříme, že budeme hrát tolik zápasů, že rotování hráčů bude nezbytností,“ dodal trenér, jenž v minulosti působil ve Slavii, Bohemians, Baníku, Mladé Boleslavi, Hradci Králové a vyzkoušel si i zahraniční angažmá v Německu a Číně.

Jiná role Vlkanovy

Podle všeho Plzeň nebude v nadcházející hrát v systému 4-5-1. Miroslav Koubek to jasně naznačil. „Zkorigovali jsme rozestavení, o kterém tady nechci moc mluvit. Role hráčů na hřišti jsou trošku jiné,“ naťukl trenér, pod jehož vedením v Hradci Králové zářil Adam Vlkanova. Ve Štruncových sadech ale bude mít jiné úkoly. Vlčák v tuhle chvíli pracuje v systému 4-3-3 ve středové trojici v záloze. V tuhle chvíli pro mě není útočník, jakým byl v Hradci. Stal se záložníkem v systému se třemi polaři uvnitř,“ dodal Koubek.

Pozvedne trenér Koubek Plzeň na úroveň pražských "S"?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články