Konec Grahama Pottera v Chelsea? Několik důvodů jasně ukazuje, že by šlo o to nejhorší řešení

Z deseti utkání Chelsea vyhrála jediné a fanoušci se bouří. Podlehne vedení tlaku a vyhodí Grahama Pottera? Tím by se Blues střelili do vlastní nohy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Abychom pochopili příčinu současné krize Chelsea, je potřeba se ohlédnout do minulosti. Tým potřebuje delší dobu masivní přestavbu, jenže k tomuto kroku, který vyžaduje čas a trpělivost, se nikomu moc nechtělo. Důvodem byla především filozofie zaměřená na krátkodobý úspěch. Příkladem budiž Thomas Tuchel. Skvělého trenéra neochota k novému způsobu myšlení nakonec stála místo.

Letní posily nezazářily

V létě přitom nový majitel Todd Boehly utratil za posily přes 250 milionů eur. Přišli Wesley Fofana (80 mil.), Marc Cucurella (65), Raheem Sterling (56), Kalidou Koulibaly (38), Carney Chukwuemeka (18) nebo třeba Pierre-Emerick Aubameyang (12). Jenže Fofana se po dvou zápasech zranil a do sestavy se vrací až v únoru. Aubameyang je jen stínem kanonýra, a Cucurella s Koulibalym podávají nevyrovnané výkony.

iZdroj fotografie: Chelsea FC

Tým navíc postihla řada zranění. Od druhého kola je na marodce N´Golo Kanté, delší dobu chyběli také Bill Chilwell a Reece James. Od půlky ledna absentovali i Raheem Sterling, Dennis Zakaría a více než měsíc jsou mimo hru Christian Pulisic, Armando Broja a gólman Edouard Mendy. Jedním z problémů londýnského klubu, a tím i Grahama Pottera, bylo, že na Stamford Bridge našel tým sestavený řadou manažerů s různými filozofiemi. Stále tam najdete hráče z éry Antonia Conteho, Maurizia Sarriho a Franka Lamparda a Thomase Tuchela.

Téměř 8 miliard za mladíky

V zimním přestupovém okně se Todd Boehly pořádně rozjel a za posily utratil šílených 330 milionů eur (cca 8 miliard korun). Na druhou stranu se konečně rozjela potřebná přestavba. Všem novým hráčům, kteří přišli na přestup, je maximálně 22 let a mají obrovskou perspektivu. Jak dlouho jsou s týmem, pár týdnů? Zatím se jen rozkoukávají. Nelze čekat, že vše najednou zapadne dohromady a Blues budou okamžitě všechny válcovat.

iZdroj fotografie: Chelsea FC

Přestavba týmu potřebuje trpělivost a čas. Zářným příkladem jsou Liverpool a Manchester City, ale také Brighton, ze kterého přišel Graham Potter. Mužstvo tam budoval delší dobu a nikoho tak asi nepřekvapilo, že po jeho odchodu Seagulls stále šlapou. Naproti tomu Potter do Chelsea přišel do situace, kdy měl zachraňovat situaci a dostal k tomu hráče, o které stáli předchozí trenéři. Není divu, že nepřinesl okamžité zlepšení.

Vyhodit Pottera? Nesmysl

Když před lety přišel Luis Van Gaal do Manchesteru United, začal s přestavbou týmu a když hned nepřicházely výsledky, stále opakoval: „Trust the process.“ Důvěřujte procesu. Jenže s ním na Old Trafford neměli trpělivost. Podobná situace je nyní v Chelsea. I když Blues nevyhráli deset zápasů v řadě, vedení nadále stojí za Potterem. Jenže fanoušci zaslepení trofejemi trpělivost postrádají. Jsou zamilovaní do vítězství za jakoukoliv cenu bez ohledu na to, co to znamená pro budoucnost klubu. Nezbývá než doufat, že šéfové Chelsea nepodlehnou tlaku.

Po příchodech Enza Fernándeze, Mychayla Mudryka, Benoita Badiashileho, Noniho Maduekeho a Mala Gusta má Graham Potter v ruce velké talenty a podporu majitele. Potřebuje čas a trpělivost, ale musí mít na své straně také kabinu. Tuchel i Lampard poměrně rychle zjistili, jak velký problém je, když v tomto konkrétním bodu selžete. A starší hráči určitě nebudou nadšení, když najednou skončí na lavičce.

Má Graham Potter zůstat v Chelsea?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články