Hororové zranění snajpra Slavie: Milionová posila se zotavovala rok a půl

Měl potenciál patřit mezi nejlepší ligové střelce, proto za něj sešívaní zaplatili miliony. Co zastavilo slušně rozjetou kariéru bojovného Makedonce?

i Zdroj fotografie: SK Slavia Praha
                   

Pražská Slavia se v létě 2009 připravovala na náročný boj o Ligu mistrů. Tehdejší český šampion proto neváhal vyztužovat kádr velkými jmény. V kádru trenéra Karla Jarolíma se proto ocitl útočník Stanislav Vlček z Anderlechtu, záložník Adam Hloušek z Jablonce či talentovaný obránce Ondřej Čelůstka. Jednou z největších posil však byl dnes zapomenutý makedonský kanonýr Riste Naumov, za něhož sešívaní zaplatili zhruba šest milionů korun.

Tehdy osmadvacetiletý střelec měl nejlepší předpoklady k tomu stát se v sešívaném dresu hvězdou: Dvojnásobný makedonský reprezentant totiž v předchozím ročníku doslova zářil. Jeho Viktoria Žižkov sice beznadějně sestoupila do druhé ligy, Naumov přesto nasázel deset branek a patřil k nejlepším střelcům soutěže. „Jsem připravený za Slavii odevzdávat ty nejlepší výkony a pomoci k titulu a Lize mistrů,“ prohlásil sebevědomě po přestupu.

Věřím, že dokážu nabídnutou šanci využít. Snad nastřílím více branek než loni,“ dodal Makedonec, který před Žižkovem působil v druhé řecké lize. „Praha je krásné město a myslím, že ji znám velmi dobře. Před příjezdem do Prahy jsem se stačil oženit, měli jsme svatbu v Makedonii, o to jsem teď šťastnější a mohu se plně koncentrovat na svou fotbalovou práci,“ prohlásil s očekáváním výrazné šance.

Ukázal potenciál, pak přišlo zranění

Jenže sešívaní se na startu ročníku trápili. Neuspěli v předkole o Ligu mistrů a nedařilo se jim ani v domácí soutěži. Trenér Karel Jarolím rotoval sestavou a Naumov odehrál v ligové soutěži více než sedmdesát minut jen šestkrát. Přesto zaznamenal tři branky a jednu asistenci. Trefil se i v Evropské lize, kde zařídil bod proti Valencii. Ač se Slavii nedařilo, makedonský střelec vykazoval jasný gólový potenciál.

iZdroj fotografie: SK Slavia Praha

Ten se zastavil až v březnu, jen několik měsíců po jeho přesunu. Těsně před poločasem březnového zápasu proti Teplicím totiž odnesl střet s protihráčem hororovým zraněním. Přímo z hrací plochy jej odvezla sanitka s podezřením na zlomeninu jak holenní, tak lýtkové kosti. Ještě téhož dne podstoupil operaci a bylo jasné, že fotbalu může dát na čas sbohem. „Napadlo mě, že je to možná konec mé kariéry,“ prohlásil po zákroku.

Nechtěl mě zranit, ví Naumov

Sledoval jsem míč, pak jsem uviděl protihráče, jak jde se mnou do souboje, dál už na to nechci raději vzpomínat,“ dodal. Faulující obránce Martin Klein posléze Makedonce navštívil v nemocnici s omluvou. „Takový je fotbal, byl to souboj o míč, vím, že mě nechtěl zranit,“ upřesnil poté Naumov, který musel čekat na rekonvalescenci dlouhý rok a půl. Poté se rozehrával v rezervě Slavie a absolvoval nevydařenou zkoušku v Českých Budějovicích.

Zájem o snajpra přesto utichl. Naumov se vrátil zpět do rodné Makedonie, kde nastupoval za mateřskou Bregalnicu Štip. Krátce se mihnul také v Myanmaru a na Maledivách, než ukončil profesionální kariéru. Přesto je otazníkem, jak mohla jeho fotbalová pouť vypadat bez hororového zranění.

Vzpomínáte si na působení Riste Naumova v dresu pražské Slavie a Žižkova?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články