Haaland při premiéře napodobil Fenina. Snad neskončí podobně

i Foto: dw.com

Investice, která se hned na začátku opravdu vyplatila. Borussia Dortmund během ledna zvítězila v boji o norského fotbalistu Erlinga Brauta Haalanda, kterého z rakouského FC Red Bull Salcburg vykoupila za 20 milionů eur. K prvnímu jarnímu zápasu nastoupil devatenáctiletý talent až v průběhu druhého poločasu, přesto mu však takto krátký čas stačil na zkompletování hattricku. Neubránil se proto srovnávání s Pierrem-Emerickem Aubameyangem nebo českým fotbalistou Martinem Feninem, jimž se premiéra vydařila podobně. Doufejme však, že Haaland nepůjde ve šlépějích tuzemského rodáka poctivě i nadále.

Obrat dirigovaný norským mladíkem uchvátil fanoušky

Pro Borussii Dortmund neprobíhal úvodní zápas jarní části bundesligy proti Ausburgu dvakrát růžově. Když se Erling Braut Haaland v 56. minutě dostal na trávník, jeho spoluhráči prohrávali vysoko 1:3. Mladík ale převzal otěže do svých rukou a hned po třech minutách na hřišti se radoval z první vstřelené branky poté, co si skvěle naběhl na pas Jadona Sancha.

Jelikož byl Haaland neskutečně při chuti už na podzim (v rakouské lize se na podzim trefil šestnáctkrát), s jednou přesnou trefou během premiéry na nové adrese se rozhodně nehodlal spokojit. Po vyrovnávací brance již zmíněného Jadona Sancha dokonal obrat a v 79. minutě jej korunoval třetí trefou za záda české brankáře Tomáše Koubka.

Haaland se v pozápasovém rozhovoru samozřejmě netajil nadšením, ačkoli zůstal skromný a pokorný:

„Byl to docela povedený debut, jsem opravdu šťastný. Ještě mi to ale moc nedochází, proto jsem tak klidný. Ale mohu vám s klidným srdcem říci, že to je nádherný pocit.“

Haaland si vzal příklad z Martina Fenina

Erling Braut Haaland není prvním mladíkem, který v rámci premiérového zápasu v bundeslize zkompletoval hattrick. V podstatě dokonale napodobil Pierra-Emericka Aubameyanga, jenž v barvách Dortmundu hned napoprvé vstřelil tři góly právě Ausburgu. Na tuto událost zavzpomínal kapitán Borussie Marco Reus následovně:

„Erling na hřišti působí neskutečně klidně, skoro jako ostřílený profesionál. Dále je také velmi ambiciózní a trénuje neuvěřitelně tvrdě. Mnozí hráči by se od něj mohli učit. Nyní napodobil Aubameyanga a vy se ptáte, jestli bude jeho příběh podobně úspěšný? Pod to se určitě podepíšu, věštím mu ohromnou budoucnost.“

Úplně na závěr se pak samozřejmě musíme zastavit u porovnání s Martinem Feninem, který třemi brankami deklasoval Herthu Berlín v dobách, kdy jako mladík přestoupil do Eintrachtu Frankfurt. Pokud si ovšem pamatujete, s českým talentem to tenkrát moc slavně nedopadlo. Doufejme tedy, že si Haaland vezme příklad jen z těch dobrých věcí, které se Feninovi povedly.