Fotbalový Jágr dál válí, v 52 letech se do fotbalového důchodu nechystá. Fotbal neopustím nikdy, věří

                   

V únoru oslavil dvaapadesáté narozeniny, řadě ze svých spoluhráčů by mohl být otcem. Vítejte ve světě japonského útočníka Kazuyoshi Miury, který je nejstarším fotbalistou, který kdy hrál na profesionální úrovni. Přesto ještě na konec kariéry nemyslí. „Netuším, jak dlouho budu ještě hrát, můžu skončit dnes, můžu skončit za dva až tři roky,“ prohlásil bývalý dlouholetý reprezentant.

Píše se rok 1986. Zatímco fotbaloví fanoušci ještě vstřebávají legendární Boží ruku Diega Maradony na světovém šampionátu a rumunská Steaua Bukurešť slaví historické vítězství v dnešním předchůdci Ligy mistrů, osmnáctiletý japonský mladík Kazuyoshi Miura nastupuje ke svému prvnímu profesionálnímu utkání za brazilský Santos. Na fotbalovém trávníku zůstává i pětatřicet let poté, ač spíše v roli učitele mladších.

Útočník, který nasbíral i stovku startů v dresu svého národního týmu, nastoupil v loňském ročníku sice jen k šesti utkáním, přesto si vysloužil pokračování stávajícího kontraktu až do prosince 2021. „Nejsem v pozici, abych mluvil o své smlouvě. Je jasné, že pokud by mne tým nechtěl, nedostal bych další kontrakt, takže samotný fakt, že mohu pokračovat znamená, že podle názoru týmu a vedení budu stále platným. Udělám všechno, abych dopomohl k vítězstvím,“ prohlásil pro fifa.com velezkušený útočník.

Ten však zároveň dodává, že takto dlouhou fotbalovou kariéru neočekával. „Když jsem v osmnácti letech v Brazílii podepsal svůj první profesionální kontrakt, nikdy jsem si nedokázal představit, že budu hrát do takovéhoto věku. Jsem schopen stále pracovat jen proto, že dávám veškerou svou energii každý rok hlavně do fotbalu,“ dodal Miura, který se před čtyřmi lety zároveň stal i nejstarším profesionálním střelcem.

Přesto nepřemýšlí ani o jiné roli v týmu. „Aktuálně nepřemýšlím o tom, že bych se stal koučem. Ale fotbal taky nikdy neopustím. Myslím si, že budu nějak spojený s fotbalem tak nebo onak. Přesto stále hraji a trénuji s mladými hráči, takže rozhodnutí musí padnout vždy po konzultaci s mou myslí a tělem a ne jinak,“ zakončil útočník japonské Yokohamy, se kterou před čtrnácti lety vyhrál druhou nejvyšší soutěž.

Pro srovnání český rekord, týkající se dlouhověkosti v tuzemské nejvyšší soutěži, prolomil před několika měsíci bývalý záložník Opavy Pavel Zavadil, který však v zimě ukončil ve věku 42 let a 7 měsíců kariéru. Za ním je čtveřice brankářů, která zasáhla do Fortuna Ligy v jednačtyřiceti – Jaromír Blažek, Vítězslav Rejmon, stále aktivní Jaroslav Drobný a Michal Špit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Nové unikátní SUV je kopií BMW X4: Jeho cena je prostě vtipná. Rusové ho srovnali s Kodiaqem a Tiguanem
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Turecký ekvivalent amerického raketometu HIMARS: systém KHAN je extrémně multifunkční a silný, chce ho třeba polská armáda
Události247.cz
Události247.cz
Oblíbené pochoutky v obchodech pořádně podraží, oznámil největší světový výrobce
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen