Poláci nás jasně přehráli, uznal Tomáš Satoranský a prozradil v jakém stavu je jeho zraněný kotník

Českým basketbalistům domácí premiéra na mistrovství Evropy nevyšla. V utkání s Polskem doplatili na mnoho chyb v obraně a prohráli 84:99.

i Zdroj fotografie: Česká basketbalová reprezentace

V české základní sestavě sice nastoupil Tomáš Satoranský, přesto v úvodních minutách na palubovce jasně dominovali Poláci. Nevypadalo to s námi vůbec dobře, zejména za stavu 7:20, kdy šokovaná hala ztichla. Poláci hráli velmi kolektivní basketbal s velkou trpělivostí. V první čtvrtině měli jen dvě ztráty a devět asistencí. To je famózní poměr. Opravdu jim vycházelo všechno,“ zhodnotil úvodní desetiminutovku televizní expert České televize Jiří Zídek.

Veselý vyhecoval sebe i O2 arénu

Kvůli řadě chyb v obraně prohrával výběr trenéra Ginzburga po úvodní čtvrtině 18:29. Ve druhém dějství čeští basketbalisté zabrali a postupně se jim podařilo manko smazat. Byli jsme dole o 13 bodů a dokázali jsme najít cestu zpátky. Vypíchl bych Honzu Veselého. Po třech minutách zápasu šel na lavičku se dvěma fauly. Ve druhé čtvrtině se vrátil, vyhecoval sám sebe i O2 arénu a předvedl několik famózních akcí,“ podotkl Zídek, který má na kontě 135 zápasů v NBA.

iZdroj fotografie: Česká basketbalová reprezentace

Už v druhé čtvrtině bylo jasné, že kotník Tomáše Satoranského má k ideálu daleko. Český rozehrávač nakonec odehrál dohromady přes 17 minut, v klíčových chvílích v závěru duelu ale zůstal na lavičce. Nakonec sice zaznamenal šest asistencí, ale nepřipsal ani jeden bod. Češi sice chvíli před polovinou zápasu šli do vedení 46:43, nadějný stav si ale nechali snadno utéct.

První dvě minuty třetí desetiminutovky prohráli Veselý a spol. 0:7 a pak už jen dotahovali. Poláci byli mnohem silnější na doskoku, díky čemuž dokázali postupně navyšovat náskok. V závěrečné čtvrtině se i díky výtečně hrajícímu Veselému Češi přiblížili soupeři na rozdíl tří bodů. Jenže pak domácí hráči předvedli několik chyb a Ponitka s Slaughterem několika trojkami rozhodli. Nakonec Polsko vyhrálo 99:84.

„Byl to určitě náročný a vyhecovaný zápas. Poláci hráli velice dobře, dneska nás jasně přehráli. Na začátku bylo z naší strany trochu nervozity jak v obraně, tak i v útoku. Pak jsme se do toho dostali, ale nedokázali jsme přes ně jít a vybudovat si větší náskok. Celý zápas jsme měli problém se spacingem, protože jsme neútočili lépe do jejich agresivní obrany a nenacházeli jsme lepší střely. Neměli jsme ani moc útočného doskoku, což pak pramenilo v jejich rychlé protiútoky,“ zhodnotil utkání Tomáš Satoranský.

Kotník? Je to limitující, přiznal Satoranský

Český rozehrávač zmínil v pozápasovém rozhovoru pro Českou televizi, že duel prožíval ve velkých emocích. Zraněný kotník mu toho ale na palubovce moc nedovolil. Je to limitující. Rád bych se cítil jako Tomáš Satoranský, ale nejde to. V hlavě to trochu je, ale já doufám, že teď bude ještě větší čas na regeneraci a že se to do dalších zápasů zlepší,“ poznamenal Satoranský.

Body: Veselý 17, Bohačík 13, Auda 10, Peterka 9, Hruban 8, Balvín, Krejčí a Sehnal 6, Kyzlink 5, Kříž 4 – Ponitka 26, Slaughter 23, Balcerowski 14, Sokolowski 12, Michalak 6, Cel 4, Garbacz a Schenk 3, Olejniczak a Zyskowski 2.