Bolí Vás hlava a záda? Máme pro Vás 7 cviků, které zvládnete kdekoliv a uleví Vám

                   

Držení lidského těla je ovlivněno podle páteře. Mobilita páteře u zdravého člověka, který cvičí je dokonalá. Může se otočit po celé délce až o 180 stupňů v libovolném směru – tyto schopnosti jsou absolutně nezávislé na věku. Proto, abyste měli takovou mobilitu, byste také měli vědět, jak provádět cvičení, jenž jsou zaměřena na páteř a záda jako na celek.

Máme pro Vás 7 cviků, které Vám v tom pomohou.

Jaká je však ta správná poloha?

Jestli chcete mít správně držení těla, postavte se rovně, nohy dejte od sebe na úroveň ramen, zhluboka se nadechněte a roztáhněte Vaše ramena, současně stáhněte lopatky k sobě a lehce zatáhněte ramena. Vystrčte hrudník dopředu. Horní část hlavy se pokuste vytáhnout do výšky.

Většina lidí to bude považovat za nepohodlný způsob, navíc je těžké to udržet. Ale čím dřív se začne se cvičením, které vyrovnává páteř, tím rychleji se napraví postoj a postava se stane atletickou.

Cvičení pro lepší držení těla

Je to seznam snadných cviků, které narovnají páteř a zlepší držení těla. Dělejte je 20 minut, 3 krát týdně a velmi rychle se dostaví výsledky, také už Vás nebudou příliš bolet záda a budete méně unavení.

1. Cvik

i

Toto cvičení je vhodné k relaxaci. Jde o to, že si sednete na paty. Když vydechnete, pomalu dolů sklopte tělo, prsty sahají co nejvíce do dálky. Dýchejte zhluboka.

2. Cvik

i

Cvičení ke zlepšení pohyblivosti páteře. Výchozí pozice potřebuje, abyste byli na všech čtyřech. Během nadechnutí se zatlačte do země, pak ohněte záda a vytáhněte hlavu co nejvíc. U výdechu zaměřte hlavu dolů a udělejte co největší hřbet.

3. Cvik

i

Tímto cvičením rozvinete Vaši rovnováhu. Výchozí pozice je ve stoje, nohy jsou mírně od sebe. Při nadechnutí zvedněte ruce nahoru a vytáhněte prsty co nejvíce do výšky. Jak vydechujete, pomalu cítíte pocit svalů v těle, jak se budete pomalu ohýbat do strany bez toho, že byste změnili polohu stehen. Vydržte takto 10 – 20 vteřin.

4. Cvik

i

Cvik je pro ty, kteří chtějí posílit vývoj trupu a rovnováhy. Výchozí pozice je na všech čtyřech. Po nadechnutí natáhněte pravou nohu a levou ruku, vždy protilehlé končetiny. Tímto způsobem vydržte 10 – 20 sekund, pak změňte končetiny.

5. Cvik

i

Cvik slouží k protažení celé páteře. Počáteční pozice je ve stoje. Po výdechu se pomalu ohněte k zemi, nohy jsou natažené, hlavu si přitáhněte k podlaze. V této pozici vydržte po dobu 5 – 7 pomalých, hlubokých nádechů a následně se opatrně vraťte do svislé polohy.

6. Cvik

i

I tenhle cvik je vhodný k protažení celé páteře. Počáteční pozice je vleže na zádech, ruce roztažené, dlaněmi dolů. Ohněte nohy v kolenou a otočte je stranou. Při vydechování otočte trup na druhou stranu.

7. Cvik

i

Opět další cvik na protáhnutí celé páteře. Začněte cvičením v poloze prkna, kdy máte tělo v jedné přímce. Když vydechujete, snažte se zvednou zadek co nejvýš, přičemž se ujistěte, že máte napnuté nohy a dolní část zad je rovná (to je mnohem důležitější než ohnutá kolena). Takto vydržte 10 – 20 vteřin.

Vlastnosti – pozor na překážky

Cvičení, která budete provádět ke zlepšení držení těla, se musí provádět úhledně, pomalu a také musíte mít absolutní kontrolu pohybu. Jestli se nejde dostat do určité polohy, nikdy to nedělejte silou či tlakem. Jestliže se objeví ostrá bolest, okamžitě ukončete cvičení.

BONUS: Postavení v tělocvičně

Když v tělocvičně cvičíte s činkami, měli byste si hmotnost rozdělit rovnoměrně, aby v každé ruce byla stejná váha. Záda by měla mít rovnou pozici. Když se budete řídit těmito pravidly u činek, tak se Vaše záda posílí a celkový postoj se zlepší.

Které z cviků Vás nejvíce zaujal? Sdělte svoje myšlenky a zkušenosti níže v komentářích.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články